اينفوسلامت
معاینه های ضروری قبل از بارداری


قبل از اقدام به بارداری حتما برای معاینه نزد متخصص زنان بروید!

قبل از اقدام به بارداری باید برای انجام معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید. این معاینه مراقبت قبل از بارداری نامیده می‌شود. لزوم این معاینه زنان آگاهی از خطراتی است که امکان دارد در دوران بارداری مادر و کودک را تهدید کند.

باید ابتدا از سلامت جسمی و روحی خود مطمئن شوید بعد به سراغ بارداری بروید. در ادامه با جزئیات این معاینه توسط متخصص زنان بیشتر آشنا می شویم.

معاینه زنان قبل از بارداری 

این معاینه زنان بهترین زمان برای پرسیدن تمام سؤالاتی که در ذهن دارند مانند رژیم غذایی، ویتامین های مورد نیاز قبل از بارداری و یا هر نگرانی دیگر، از دکتر متخصص است.

 

معاینه زنان


موضوعاتی که در معاینه زنان قبل از بارداری مورد بررسی قرار می گیرند:

سابقه‌ بارداری

بارداری های قبلی، سابقه‌ پریود، استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، نتیجه‌ آزمایش پاپ اسمیر، هرگونه بیماری های مقاربتی و عفونت های واژن که در گذشته به آن مبتلا بودید، همگی مورد بررسی و معاینه متخصص زنان قرار می گیرد. 

 

بارداری


تاریخچه‌ پزشکی

از دیگر معاینه های ضروری قبل از بارداری می‌توان به چک کردن تاریخچه‌ پزشکی اشاره کرد که شامل هرگونه مشکلات بهداشتی که اکنون دارید و راهکارهایی برای کنترل آن‌ها قبل از بارداری است.

 

معاینه


سابقه‌ جراحی

اینکه آیا تا به حال سابقه‌ جراحی و بستری شدن در بیمارستان را داشته‌اید؟ آگاهی دکتر شما از جراحی هایی که در گذشته داشتید مانند فیبروم یا پاپ اسمیر غیر طبیعی بسیار مهم است.

 

معاینه زنان قبل از بارداری


دارو هایی که اکنون مصرف می‌کنید

در مورد مصرف هرگونه دارویی که مصرف می‌کنید با دکتر خود صحبت کنید. این کار به منظور پیش گیری از هرگونه احتمال نقص عضو بر اثر مصرف دارو هست. همچنین در مورد دارو های گیاهی و هر نوع مکملی که مصرف می‌کنید هم با متخصص خود صادق باشید. 

 

دوران بارداری


تاریخچه‌ سلامت خانواده

هرگونه شرایط پزشکی در خانواده‌ خود از جمله دیابت، فشار خون بالا یا لختگی خون را با دکتر خود در میان بگذارید.

 

زنان و زایمان


وزن

رسیدن به وزن ایده آل قبل از بارداری ایده‌ بسیار خوبی است. یعنی اگر اضافه وزن دارید آن را کم کنید تا به عوارض بارداری دچار نشوید. همچنین اگر وزنتان کم است برای کاهش خطر تولد نوزاد با وزن کم، وزنتان را زیاد کنید.

 

مراقبت قبل از بارداری


سبک زندگی

دکتر در مورد عادت‌های شما و همسرتان که ممکن است روی بارداری تأثیر داشته باشند مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، استفاده از مواد مخدر از شما سؤالاتی خواهد پرسید. دکتر محرم اسرار است پس با او راحت باشید.

 

معاینه زنان


ورزش

ورزش و تمریناتی که انجام می‌دهید را با دکتر خود در میان بگذارید. او نحوه‌ صحیح این ورزش‌ها و میزان آن را در دوران بارداری برای شما تنظیم می‌کند.

 

بارداری


رژیم غذایی

دکتر درباره‌ آنچه می‌خورید و می‌نوشید از شما سؤالاتی خواهد کرد. اینکه با یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، کلسیم کافی، اسیدفولیک و سایر مواد مغذی باردار شوید بسیار مهم است.

 

تغذیه دوران بارداری


کافئین

در دوران قبل از بارداری دکتر نوشیدن بیش از 300 میلی‌گرم کافئین در روز را برای شما ممنوع می‌کند. به خاطر داشته باشید کافئین تنها در قهوه و چای وجود ندارد بلکه در شکلات، برخی نوشابه ها و داروها نیز می‌توان یافت.

 

رژیم غذایی


ویتامین های مورد نیاز

دکتر اطلاعاتی در زمینه‌ ویتامین های مورد نیاز بدن در دوران بارداری به شما خواهد داد و به شما مصرف فولیک اسید و ویتامین D را توصیه می‌کند که موجب جلوگیری از نقص سیستم عصبی جنین می‌شود.

 

فولیک اسید

فولیک اسید برای تشکیل سیستم عصبی و ساختار مغز و نخاع جنین ضروری است. کمبود فولیک اسید در بدن مادر باعث نقص در جنین به نام نقص سیستم عصبی می‌شود. زنان باید از زمانی که تصمیم به بارداری می‌گیرند تا 12 هفته‌ اول بارداری روزی 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند. حتی اگر قبل از بارداری فولیک اسید مصرف نکردید باید از همین حالا شروع کنید. زنانی که احتمال خطر ابتلا به بیماری‌ های سیستم عصبی در آن‌ها زیاد است از زمانی که تصمیم به بارداری می‌گیرند تا 12 هفته بعد از بارداری باید دوز بیشتری (حدوداً روزی 5 میلی‌گرم) مصرف کنند. افراد زیر حتما باید فولیک اسید مصرف کنند.

 • زنانی که در زایمان قبلی نوزاد با نقص سیستم عصبی داشته‌اند.

 • زنانی که خودشان یا همسرشان نقص سیستم عصبی دارند.

 • زنانی که همسرشان نقص سیستم عصبی ارثی دارند.

 • زنان مبتلا به دیابت

 • زنان چاق با BMI (شاخص توده بدنی) بالای 30

 • زنانی که دوقلو یا چند قلو می‌خواهند نیز همان دوز را مصرف می‌کنند. مگر این‌که دکتر آن‌ها تشخیص دیگری بدهد.

 

ویتامین D

ویتامین D نقش مهمی در دوران بارداری ایفا می‌کند. زنان باردار و شیرده به خصوص زنانی که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند، باید از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنند. این افراد شامل:

 • زنانی که پوست تیره دارند.

 • زنانی که کمتر در معرض نور خورشید هستند. مثل زنانی که بیشتر وقت در خانه به سر می‌برند.

 • زنانی که در رژیم غذایی‌شان ویتامین D نیست.

 • زنان چاق

 • زنان جوان و نوجوان

 

ویتامین دوران بارداری


دوشنبه 13 6 1396 11:49
(0) نظر
برچسب ها : بارداری-معاینه قبل از بارداری-اینفوسلامت
مراقبت های لازم در خانه برای زنان مبتلا به سرطان سینه


با چند تغییر ساده محیط خانه را برای درمان سرطان سینه مهیا کنید!

اگر به سرطان سینه گرید 3 یا 4 مبتلا هستید، بیشتر از توجه به درمان سرطان سینه و ملاقات دکتر به مراقبت از خود نیاز دارید. کارهای کوچکی که در خانه انجام می دهید می تواند تاثیر مثبت زیادی روی شما داشته باشد. سعی کنید این اقدامات را برای راحتی و مراقبت از خود در خانه انجام دهید:

سرطان سینه و اقدامات لازم در خانه

در دوران درمان سرطان سینه بیشتر از هر چیز به مراقبت از خود نیاز دارید. با چند راهکار ساده می توانید در خانه بیشتر مواظب خود بوده و روحیه شادتری داشته باشید. 

اتاق خوابتان را خنک نگه دارید

یکیاز عوارض جانبی درمان سرطان سینه (کاهش سطح استروژن)، گرگرفتگی است. اگر شما هم دچار گرگرفتگی می شوید می توانید پنکه یا وسایل خنک کننده را به اتاق خود اضافه کنید. همچنین اگر زیاد عرق می کنید یک حوله در کنار تخت خودقرار دهید.

 

سرطان سینه


دهان شویه خود را عوض کنید

آیاالکل در آن وجود دارد؟ اگر پاسختان مثبت است آن را با یک دهان شویه فاقد الکل عوض کنید. شیمی درمانی سرطان سینه و پرتو درمانی گاهی اوقات باعث زخم دهان می شوند و الکل این زخم ها را تحریک می کند. آب نبات های سفت (نه خیلیترش) و تکه های یخ برای تسکین این زخم ها گزینه مناسبی هستند.

 

سرطان


برای شیمی درمانی سرطان سینه مجهز شوید

اگربرای شیمی درمانی سرطان سینه به کلینیک یا بیمارستان می روید، هر دفعه حداقل برای چند ساعت آن جا خواهید ماند. ممکن است سردتان شود پس حتما ملافهای که دوست دارید، جوراب، خوراکی، چرب کننده لب (چرا که شیمی درمانی سرطانسینه باعث خشکی لب ها می شود.) و آب با خود ببرید. همچنین می توانید از کتاب و موسیقی برای گذران زمان کمک بگیرید.

 

شیمی درمانی سرطان سینه


محل مورد علاقه تان را پیدا کنید

زمانیکه به استراحت نیاز دارید، صندلی برای خوابیدن زیر نور خورشید یا در مرکز خانه برای نزدیکی بیشتر با اعضای خانه قرار دهید. مکان استراتژیکی را انتخاب کنید که به دستشویی نزدیک بوده و زیاد پله نداشته باشد. اگر نمی توانید به راحتی به اطراف خانه بروید عکس های مورد علاقه تان را نزدیک خود نگه دارید و یک صندلی برای ملاقات کننده ها کنار تخت خود داشته باشید.

 

سرطان سینه در زنان


یخچال خانه را پر کنید

رژیم غذاییبه افزایش قدرت جسمی شما و کاهش عوارض جانبی درمان سرطان سینه کمک خواهد کرد. غذاهایی مانند سبزیجات، میوه، غلات و پروتئین های کم چرب را انتخاب کنید. مواردی مانند آجیل، کشمش و پنیر رژیمی را برای میان وعده نگه دارید. زمانی که حالتان خوب است وعده های غذایی سالم اضافی درست کرده و در فریزر نگه دارید. این کار به شما کمک می کند زمان هایی که انرژی ندارید یا وقتتانکم است به راحتی از این وعده های غذایی یخ زده میل کنید.

 

تغذیه سرطان سینه


آهنگ های جدید گوش کنید

موسیقیباعث افزایش آرامش و انرژی شما خواهد شد. می توانید به آلبومی که علاقه دارید گوش دهید یا کنسرت آنلاین تماشا کنید. همچنین صحبت کردن با دوستان درمورد معنی آهنگ ها می تواند حالتان را بهتر کند.

 

سرطان سینه گرید 3


دوستان جدید پیدا کنید

آیابه دنبال مکانی برای صحبت کردن در مورد احساسات خود، به اشتراک گذاشتن نگرانی ها یا شنیدن نصیحت های افرادی که مانند شما به سرطان سینه مبتلا هستند، می گردید؟ می توانید از گروه های پشتیبانی سرطان سینه در مراکز پزشکی کمک بگیرید. در این گروه ها می توانید زنان مبتلا به سرطان سینه را به صورت حضوری یا آنلاین ملاقات کنید.  

 

بیماران مبتلا به سرطان سینه


اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند

دوستانیا اعضای خانواده احتمالا در برخی کارها می خواهند به شما کمک کنند. اگر اجازه کمک کردن به آن ها را نمی دهید اکنون وقت تغییر کردن است. کمک گرفتن از دیگران می تواند کارها برای شما راحت تر کرده و در نتیجه زمان بیشتری خواهید داشت. به کارهایی که همسایه ها یا دوستان می توانند برایتان انجام دهند فکر کنید: درست کردن غذا، رسیدگی به باغچه، مراقبت از کودکتان زمانی که وقت ملاقات دکتر دارید و به طور کلی گوش دادن به حرف هایتان.

 

سرطان سینه


تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید

احتمالادر طول روز انرژی کمی دارید. اما تحرک تا جایی که می توانید انرژی شما را بالا خواهد برد. علاوه بر این استرس را از بین برده و حس خوبی به شما واهد داد. با دکتر خود در مورد فعالیت هایی که می توانید انجام دهید صحبت کنید. می توانید مربی که در زمینه سرطان سینه زنان تخصص دارد نیز پیدا کنید.

 

درمان خانگی سرطان سینه


از ته دل بخندید

عصرهاروی مبل لم داده و سریال کمدی مورد علاقه خود را ببینید. یک کتاب خنده داربخوانید یا بازی فکری انجام دهید. خنده منجر به آرامش بدن، مقابله با استرس، کاهش درد، کاهش معده درد و گرفتگی عضلات می شود.

 

مقابله با استرس


استراحت کنید

خواببه بدن شانس بهبود و دوباره شارژ شدن می دهد. اگر به سختی خوابتان می برد،سعی کنید هر روز یک ساعت مشخصی به رخت خواب رفته و صبح ها از خواب بیدار شوید. از خوردن غذاهای سنگین در سب پرهیز کرده و تلویزیون و موبایل خود را نیم ساعت قبل از خواب خاموش کنید. سعی کنید مقداری از زمان خود را با نور طبیعی خانه سپری کنید. اگر همچنان با خواب خود مشکل دارید با دکتر در این مورد صحبت کنید.

 

استراحت


برخی کارهای روزمره را کم کنید

اگرمی توانید یه فروشگاه محل خود زنگ بزنید و اجناس را سفارش دهید یا لباس هارا برای شستشو به خشکشویی بفرستید. اگر می توانید برخی کارهای روزمره خود را کم کنید.

 

مراقبت از بیماران سرطان سینه


مراقبت های زیبایی در خانه

مراقبتاز زیبایی و وضع ظاهریتان احساس خوبی به شما خواهد داد. برخی زنان ترجیح می دهند در طول درمان سرطان سینه از کلاه گیس، روسری یا کلاه استفاده کنند.برخی نیز کچل بودن را انتخاب می کنند. اگر ابروها و مژه های خود را بر اثردرمان از دست داده اید، سایه چشم و خط چشم به زیبایی شما کمک خواهند کرد. همچنین می توانید از مژه مصنوعی نیز استفاده کنید.

 

شیمی درمانی سرطان سینه


احساسات خود را بیرون بریزید

 احتمالاشنیده اید که در این دوران برای مقابله با سرطان سینه باید مثبت اندیش باشید اما هیچ کس از شما توقع ندارد همیشه خوشحال باشید. بهتر است مکان امنی برای بیرون ریختن احساساتتان یا صحبت کردن درباره آن ها نزد دوستان، اعضای خانواده، گروه های پشتیبانی یا یک مشاور داشته باشید. اگر دچار افسردگی یا اضطراب شده اید حتما این موضوع را با مشاور یا دکتر خود در میان بگذارید.

 

روانشناسی


به خودتان استراحت دهید

بهخاطر آزمایش های سرطان سینه که باید انجام دهید، درمان ها و ملاقات ها با دکتر کلی از وقتتان را از دست می دهید. زمانی که به خانه بر می گردید چطور استراحت می کنید؟ مدیتیشن، عبادت، حرکات یوگا وسرگرمی مورد علاقه تان می تواند به شما کمک کند. همچنین می توانید زمانی را به خودتان اختصاص دهید. تلفن همراه و سایر نمایشگرهای خانه را حتی برای چند دقیقه به منظور استراحت یا آرامش خاموش کنید.

 

درمان سرطان سینه در زنان


با دوستان خود وقت بگذرانید

دوستانبعد از اینکه متوجه بیماری سرطان سینه در شما می شوند، پاسخ های متفاوتی خواهند داد. برخی از آن ها شما را به قوی بودن و تفریح کردن تشویق کرده و از شما حمایت می کنند. تا جایی که می توانید با این افراد وقت بگذرانید. برخی دیگر نیز ممکن است احساس ترس و نا امنی کرده و زمانی که به آن ها احتیاج دارید ناپدید شوند. اگر غیبت آن ها شما را ناراحت می کند بهتر است با آن ها در مورد احساس خود صحبت کنید.

 

درمان سرطان سینه

يکشنبه 12 6 1396 15:28
(0) نظر
برچسب ها :سرطان سینه
از این علائم بارداری خجالت نکشید!

برخی علائم بارداری که ممکن است باعث خجالت شما شود!

حتماً می‌دانید که در دوران بارداری شکمتان بزرگ می‌شود و بیش تر احساس خستگی می‌کنید اما شاید از تغییرات فیزیکی دیگر غافل باشید.

زمانی که یک زن باردار می‌شود تغییرات زیادی در بدن او رخ می‌دهد و بیشتر آن‌ها تکان دهنده است. رویش مو روی شکم، آروغ زدن، یبوست، افزایش ترشحات واژن و غیره. زنان معمولاً خجالت می‌کشند در مورد این علائم بارداری صحبت کنند.

توصیهاینفوسلامت به شما این است که از این تغییرات خجالت نکشید و برای داشتن بارداری سالم باید در این زمینه‌ اطلاعات کافی کسب کنید.

علائم بارداری خجالت آور

 

 

گاز معده

 • تقریباً همه‌ زنان باردار این مشکل را دارند. دلیل این امر افزایش ترشح هورمون‌هایی است که باعث کاهش سرعت گوارش می‌شوند.
 • ممکن است قادر نباشید خودتان را کنترل کنید چراکه ماهیچه‌ها در دوران بارداری خیلی تحت کنترل نیستند.
 • اگرچه نمی‌توانید این مشکل را برطرف کنید اما با تغذیه دوران بارداری و ورزش می‌توانید گاز معده را کم کنید.
 • ورزش باعث افزایش تحرک دستگاه گوارش و حرکت سریع‌تر مواد غذایی شده و در نهایت گاز کمتری در معده تولید می‌شود. برخی مواد غذایی نیز باعث تولید گاز بیشترمی‌شوند و باید کمتر مصرف شوند مانند نوشیدنی‌های گازدار، لوبیا، کلم بروکلی، گل کلم و میوه.
 • فراورده‌هایلبنی نیز در دوران بارداری منجر به نفخ و معده درد می‌شوند. بسیاری از زنان در دوران بارداری هر روز شیر می‌نوشند و فکر می‌کنند برای سلامتی آن‌ها مفید است اما شیر معده‌ آن‌ها را اذیت خواهد کرد.
 • سعی کنید از شیر بدون لاکتوز یا مواد غذایی کلسیم دار دیگر استفاده کنید.

 

بی اختیاری ادرار

دربین دوستان و همکاران خود ممکن است داستان‌هایی درباره‌ زنان بارداری که هنگام عطسه بی اختیار ادرار کرده‌اند شنیده باشید. بسیاری از زنان در دورانبارداری بی اختیاری ادرار بر اثر سرفه، عطسه یا خنده، حتی در حد چند قطره را تجربه کرده‌اند.

بسیاریاز پزشکان توصیه می‌کنند زنان در چند ماه آخر بارداری از نوار بهداشتی برای جذب قطرات ادرار ناشی از بی اختیاری استفاده کنند. زیاد دستشویی رفتن نیز کمک می‌کند.


 

موی صورت

ازدیگر علائم بارداری که ممکن خجالت آور باشد رشد مضاعف موی صورت است. در دوران بارداری، هورمون‌ها باعث رویش موهای زائد در نقاط مختلف بدن می‌شود.

این موها روی سینه، شکم و صورت می‌رویند و باعث ناراحتی زنان می‌شود.

اپیلاسیون بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد در زمان بارداری است.

لیزر صورت در دوران بارداری، رنگ دانه‌های پوست را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد زخم می‌شود.


 

بو

در زنان باردار حس بویایی قوی تر می‌شود. غذاهایی مانند مرغ و ماهی که بوی زیادی دارند ممکن است باعث حالت تهوع در زنان باردار شوند.

دربرخی زنان باردار به خصوص در اواخر بارداری. ممکن است بوی ترشحات واژن آزار دهنده باشد. این افراد از اینکه کس دیگری متوجه بوی ترشح واژن آن‌ها شود بسیار خجالت می‌کشند اما هیچ کس دیگری متوجه آن نخواهد شد چرا که بوی ترشحات واژن آنقدر زیاد نشده و تنها حس بویایی آن‌ها قوی‌تر شده است.


 

هموروئید

تقریباً بیشتر زنان باردار این مشکل را تجربه کرده‌اند. یکی از علل ایجاد هموروئید، یبوست است که در دوران بارداری بسیار شایع هست.

برایکاهش خطر ابتلا به هموروئید باید مراقب یبوست بود. نوشیدن آب زیاد، فیبر واستفاده از نرم کننده‌های مقعد در زمان خروج مدفوع لازم است.


 

آکنه

جوش وآکنه در دوران بارداری به خصوص در سه ماه اول بارداری به دلیل ترشح هورمون‌های اضافی طبیعی است. مصرف برخی داروهای آکنه مانند رتین آ (Retin-A) در دوران بارداری مجاز نیست اما داروهای دیگری وجود دارد که باید با مشورت متخصص زنان مصرف شوند.


 

مسائل خصوصی

خیلیاز زنان به دلیل افزایش وزن و سایر تغییرات فیزیکی احساس می‌کنند دیگر برای همسرشان جذاب نیستند. اجازه ندهید این افکار رابطه‌ شما و همسرتان را تحت تأثیر قرار دهد.

اگردر این زمینه مشکل دارید، آن‌ را با همسر خود مطرح کنید و در یک جلسه مشاوره با همسر خود شرکت کرده و درباره‌ مسائل خصوصی خود صحبت کنید.

يکشنبه 12 6 1396 12:8
(0) نظر
برچسب ها : بارداری-بی اختیاری ادراری
زگیل تناسلی چیست و آیا درمانی دارد؟


علت ابتلا، چگونگی انتقال، علائم و راه های درمان زگیل تناسلی را بشناسید!

زگیل تناسلی بر اثر ویروس‌های مختلف در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر می‌شوند. زگیل‌ تناسلی (Genital Warts) بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV به وجود می‌آید که به راحتی توسط تماس جنسی منتقل می‌شود.

عفونت HPV یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مقاربتی (STD) می‌باشد. اشکال خاصی از این ویروس می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن و آلت تناسلی شوند. 

زمانی که فرد مبتلا به HPVمی‌شود، 2 تا 3 ماه بعد (یا حتی بیشتر) زگیل‌ها ظاهر می‌شوند. در برخی افراد مبتلا به این عفونت نیز هرگز زگیلی به وجود نمی‌آید. همچنین باید بدانید زگیل تناسلی با تبخال تناسلی متفاوت است. با اینفوسلامت همراه شوید تا بیشتر با این بیماری آشنا شوید. 

 

عکس زگیل تناسلی

 

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل آلت تناسلی برجستگی‌های گوشتی قرمز یا صورتی رنگی هستند که در اطراف ارگان‌های جنسی رشد می‌کنند. زگیل‌ها ممکن است شبیه قسمت‌های کوچک گل کلم باشند یا خیلی کوچک بوده و به سختی دیده شوند. همچنین به سرعت پخش شده و رشد می‌کنند. این زگیل‌ها معمولاً دردناک نیستند اما ممکن است درد، خونریزی و خارش کمی را ایجاد کنند.

علایم زگیل تناسلی

مانند بسیاری از بیماری‌های مقاربتی، HPVهمیشه علائم قابل مشاهده‌ای ندارد. اما زمانی که علائم ظاهر می‌شوند زگیل‌ها اطراف ناحیه تناسلی به وجود می‌آیند. زگیل تناسلی زنان داخل و خارجواژن، روی دهانه‌ی رحم یا اطراف مقعد به وجود می‌آیند. زگیل تناسلی مردان نیز روی نوک آلت تناسلی، بدنه‌ی آلت تناسلی، بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می‌شوند. در برخی افراد نیز زگیل‌های تناسلی در گلو یا دهان دیده می‌شود. این افراد با فرد مبتلا به عفونت، رابطه‌ی جنسی دهانی برقرار کرده‌اند.  

راه های انتقال زگیل تناسلی

به گفته دکتر لیلا شکری متخصص زنان، زایمان و نازایی همه زنانجوان که ازدواج کرده اند حتما باید هر دو سال یکبار تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم) را نزد متخصص زنان انجام دهند. متاسفانه در جامعه ما اخیرا  بیماری های رحم، تخمدان ها و دهانه رحم شیوع زیادی پیدا کرده اند و علت آن بیشتر نا آگاهی است. مثلا افراد نمی دانند که از طریق مقاربت ویروس زگیل تناسلی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. و به همین دلیل حفاظت کافی در برابر آن ندارند. بیشتر بیماری های مقاربتی (Sexually transmitted diseases) مانند هپاتیت یا ایدز با استفاده از کاندوم قابل پیشگیری هستند. تنها بیماری مقاربتی که با وجود کاندوم نیز منتقل می شود زگیل تناسلی است و در کشور ایران امروزه به شدت شایع شده است.

این شیوع گسترده می تواند 2 علت اصلی داشته باشد:

اول اینکه زنان آگاهی کافی برای محافظت از خود در برابر این بیماری را ندارند.

دوم اینکه از بهترین روش پیشگیری از این بیماری که واکسیناسیون است، غافل اند. 

واکسن زگیل تناسلی

دکتر لیلا شکری، بهترین روش پیشگیری از این بیماری را واکسیناسیون معرفی می کند. ایشان معتقدند که واکسن زگیل تناسلی بهتر است درسنین 12 تا 14 سالگی انجام شود، البته تزریق آن تا 39 سالگی نیز مجاز است.حتی بعد از 39 سالگی هم انجام می شود اما کارایی آن پایین خواهد آمد. این واکسن ها فعلا شامل بیمه نشده و قیمت واکسن زگیل تناسلی تقریبا 400 هزار تومان است. حتما بیمار باید 3 دوز کامل از این واکسن ها دریافت کند. یک دوزتزریق شده و دو ماه بعد دوز دوم و 6 ماه بعد دوز سوم زده می شود.


واکسن زگیل تناسلی

 

تشخیص زگیل تناسلی

به گفته دکتر لیلا شکری ویروس زگیل تناسلی به دو نوع تقسیم می شود. نوع زگیل تناسلی با ریسک کم (Low Risk) یعنی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در این افراد کم است یا زگیل تناسلی با ریسک بالا (High Risk) که به معنای احتمال زیاد ابتلا به سرطان دهانه رحم است.

تشخیص این دو نوع ویروس توسط متخصص زنان با معاینه واژینال یاتست پاپ اسمیر انجام می شود. افرادی که در گروه زگیل تناسلی با ریسک بالای ابتلا به سرطان رحم قرار دارند باید مرتب تست پاپ اسمیر انجام داده وحتما کولپوسکوپی شده و زیر نظر انکولوژیست باشند. و افرادی که در گروه زگیل تناسلی با ریسک کم ابتلا به سرطان رحم قرار دارند بهتر است زودتر برایزدن واکسن اقدام کنند تا به نوع دیگر دچار نشوند.

دکتر برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی یا سایر بیماری‌های مقاربتی این آزمایش‌ها را انجام می‌دهد:

 • بررسی برجستگی‌ها برای اطمینان از بیماری زگیل تناسلی
 • استفاده از محلول اسید استیک ملایم (سرکه) برای برجسته کردن زگیل‌های کوچک
 • معاینه کامل لگن و پاپ اسمیر برای زنان
 • آزمایش تخصصی HPV
 • بیوپسی بافت دهانه رحم (اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی یا اختلالی دیده شود) برای اطمینان از اینکه سلول‌های غیر عادی که منجر به عفونت HPVمرتبط یا سرطان رحم می‌شوند وجود نداشته باشند. بیوپسی دهانه رحم شامل نمونه برداری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ است.
 • بررسی مقعد و زگیل مقعدی

به منظور تشخیص زگیل تناسلی در زنان، به بیماران زن توصیه می‌شود برای معاینات بیشتر و دقیق‌تر به متخصص زنان مراجعه کنند.


درمان زگیل تناسلی

 

درمان زگیل تناسلی

متأسفانه درمان قطعی زگیل تناسلی وجود ندارد و هیچ درمانی قادر به از بین بردن ویروس HPVکه منجر به زگیل تناسلی می‌شود، نیست. دکتر می‌تواند با لیزر درمانی، انجماد یا مواد شیمیایی زگیل‌ها را برطرف کند. برای زگیل‌هایی که بزرگ هستند و به سختی درمان می‌شوند باید جراحی لازم است. با این حال باز هم احتمال بازگشت آن‌ها وجود دارد.

به توصیه دکتر لیلا شکری، متخصص زنان و زایمان، در مواردی که زگیل تناسلی قابل مشاهده است می توان از روش کرایو (فریز کردن دهانه رحم) یا کوتر (سوزاندن) استفاده کرد. البته رایج ترین نوع درمان زگیل تناسلی دارو است که توسط متخصص زنان تجویز شده و بیمار به صورت موضعی با یکگوش پاک کن استفاده کرده و به سرعت این زگیل ها رفع می شوند. در واقع از بیرون زگیلی دیده نمی شود ولی ممکن است تمام واژن یا رحم پر از زگیل بوده ورویت نشود. یا اصلا دیده نشود و فقط به شکل ویروس نهفته وجود داشته باشد وبعدها دوباره عود کند. بیماری که مبتلا به زگیل تناسلی شود تا آخر عمر اینویروس را در بدن خود خواهد داشت و به عنوان ناقل می تواند این ویروس زگیل تناسلی را منتقل کند.

نکاتی که افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید رعایت کنند:

 • این ناحیه را تا جایی که می‌توانید خشک نگه دارید.
 • لباس زیر تمام پنبه ای بپوشید. پارچه‌های پلاستیکی ناحیه را تحریک کرده و رطوبت را نگه می‌دارند.

 

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

متأسفانه، عفونت HPV می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، مقعد و آلت تناسلی را افزایش دهد. اما همه‌ی انواع این ویروس با سرطان مرتبط نیستند.

يکشنبه 12 6 1396 11:56
(0) نظر
برچسب ها :زگیل تناسلی-تبخال تناسلی
چطور برای بارداری اقدام کنیم؟

چطور برای بارداری اقدام کنیم؟

همه چیز در مورد اقدام برای بارداری و مقدمات لازم برای آن

کودکان همیشه به زندگی مشترک زوج‌های جوان زیبایی بخشیده‌اند. از میلیون‌ها مادر بپرسید که بهترین حسی که تاکنون تجربه کرده‌اند چیست؟ جواب بسیاری از آن‌ها یکسان خواهد بود: بارداری و در آغوش گرفتن نوزاد برای اولین بار پس از زایمان. تولد نوزاد زیبایی‌ها و سختی‌های خود را به همراه می‌آورد اما نخست باید در مورد بارداری بیشتر بدانیم. شاید بسیاری از زوج‌های جوان از شرایط اقدام برای بچه‌دار شدن آگاه نیستند. با ما همراه باشید تا بیشتر بدانید و به صورت درست و اصولی برای بارداری اقدام کنید.

بانوان عزیز اگر تصمیم به بارداری گرفته‌اید، باید بدانید که چه مدت طول می‌کشد تا باردار شوید، چه زمانی باید رابطه‌ی جنسی با همسر خود برقرار کنید و این رابطه‌ها باید هر چند وقت یک‌بار صورت بگیرند؟ جواب این سؤالات را در ادامه خواهیم خواند.

تست بارداری

احتمالاتی که باید در نظر گرفت

این ماه احتمال حاملگی من چقدر است؟ این سؤال متداولی است که اکثر خانم‌ها از پزشک متخصص زنان می‌پرسند. احتمال بسته شدن نطفه برای اکثر زوج‌هایی که اقدام به بچه‌دار شدن می‌کنند در هرماه، بین 15 تا 25 درصد است. اما عواملی نیز هستند که می‌توانند بر این مهم دلالت کرده و احتمال بارداری را بالاتر ببرند:

 • سن: پس از سی سالگی است که شانس حاملگی بانوان کمتر می‌شوند و این روند تا سن 40 سالگی ادامه خواهد داشت.
 • دوره‌های قاعدگی به هم ریخته: داشتن یک چرخه ی قاعدگی نامنظم حدس زدن اینکه خانم چه زمانی شروع به تخمک‌گذاری کرده است تا سخت‌تر می‌کند. به همین علت یافتن زمان مناسبی برای برقراری رابطه جنسی کار سختی خواهد بود.
 • تناوب رابطه جنسی: هر چه کمتر رابطه‌ی جنسی با همسرتان برقرار کنید، احتمال بارداری شما کمتر و کمتر می‌شود.
 • مدت زمانی که از شروع اقدام شما برای بارداری می گذرد: اگر پس از یک سال تلاش، هنوز باردار نیستید، متأسفانه باید با پزشک متخصص مشورت کنید و به همراه همسرتان تست‌های ناباروری آقایان و تست‌های ناباروری بانوان را بگذرانید.
 • همچنین بیماری و شرایط پزشکی نیز می‌تواند روی بارداری تأثیرگذار باشد.

یک توضیح کلی در مورد چرخه قاعدگی یا پریود

بیشتر دانستن در مورد چرخه ی قاعدگی می‌تواند شما را بیشتر با حاملگی، علائم بارداری و دوران بارداری آشنا کند.

قاعدگی یک خانم از روزی که خون روشن و سرخی مشاهده کند آغاز شده و تا روز قبل از خون ریزی بعدی ادامه دارد. لازم به ذکر است که لکه بینی را نباید با خون ریزی اشتباه گرفت. یک دوره ی پریود می‌تواند 21 الی 35 روز (شاید هم بیشتر) ادامه پیدا کند.

اینکه قاعدگی خانمی چند روز جلو بیافتد و یا با تأخیر همراه باشد هم غیرعادی و هم متداول است. خیلی از بانوان چرخه ی منظمی ندارند و این اتفاق لزوماً بیانگر این نیست که این خانم‌ها مشکل خاصی دارند.

لقاح و بارور شدن تخمک

رابطه‌ی جنسی، بارداری

سؤال دیگری که خیلی از زوج‌ها می‌پرسند این است که برای بچه‌دار شدن باید هر چند وقت یک‌بار رابطه داشت؟ اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ کوتاهی بدهیم مسلماً خواهیم گفت: بارها!

خیلی از زوج‌ها زمان تخمک‌گذاری خانم را محاسبه کرده و سعی می‌کنند در زمان مشخصی به داشتن رابطه بپردازند. از لحاظ نظری این کار منطقی به نظر می‌آید. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند مدت زمانی که شانس باردار شدن بالا است تنها چند روز می‌باشد. اساساً این زمان از 3 الی 5 روز منتهی به تخمک‌گذاری بانوان و خود روز تخمک‌گذاری است. بهترین حالت 1 یا دو روز قبل از تخمک‌گذاری است. پزشکان توصیه می‌کنند در هفته ی منتهی به تخمک‌گذاری یا در واقع پس از پایان قاعدگی، یک روز در میان رابطه برقرار شود.

اما باید بدانید درست است که برنامه‌ریزی کار منطقی به نظر می‌آید اما اشکالات خود را هم دارد. این اشکالات اساساً به این دلیل هستند که بدن انسان همیشه ساعت وار و بدون اشکال کار نمی‌کند. حتی اگر چرخه ی خانم منظم است، تخمک‌گذاری می‌تواند در هر روزی در طول دوره ی پریود انجام شود.

پس متخصصین پیشنهاد می‌دهند که حداقل دو یا سه بار در هفته رابطه برقرار کنید.

تصمیم به بارداری

متوقف کردن دارو و باردار شدن

چه مقدار زمان لازم است تا اثر داروهای کنترل بارداری از بین برود؟ در واقع حتی ممکن است دقیقاً پس از متوقف کردن داروها و به محض اینکه هورمون‌های دارو از بدن شما بیرون می‌روند، باردار شوید. بااین‌حال این امکان نیز وجود دارد که ماه‌ها طول بکشد تا تخمک‌گذاری به حالت اولیه‌ی خود بازگردد.

آیا اقدام برای بارداری دقیقاً پس از متوقف کردن داروها مضر نیست؟ خیر. هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. بانوانی که دقیقاً پس از متوقف کردن داروها بارداری می‌شوند، بچه‌های سالمی به دنیا خواهند آورد.

مراقبت‌های قبل از بارداری

هنوز علائم بارداری را مشاهده نکردید و مطمئن نیستید که باردار هستید یا خیر؛ اما باید مقدمات رشد کودک نازنین خود را فراهم آورید. موارد زیر را حتماً قبل از مشاهده‌ی علائم اولیه بارداری انجام دهید:

پزشک متخصص مورد اعتمادی پیدا کنید

پس از اینکه مطمئن شدید که باردار هستید، بارها باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اما چه بهتر که از قبل از پزشک مورد اعتماد خود نوبت بگیرید. به خصوص اگر پزشک شما مراجعین زیادی دارد. پس از مشاهده‌ی نشانه های بارداری و مطمئن شدن از بارداری هفته به هفته به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری‌ها و مشکلاتی دارید که می‌توانند روی بارداری شما تأثیر منفی بگذارند، آن‌ها را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید. اگر بیماری‌هایی نظیر فیبروز کیستیک یا بیماری سلول‌های داسی شکل در خانواده‌ی شما سابقه دارد، بهتر است که با یک مشاور ژنتیک هم صحبت کنید.

لثه‌های خود را چک کنید!

بهداشت دهان و دندان رابطه‌ی مستقیم و محکمی با سلامت زن باردار دارد. داشتن بیماری لثه می‌تواند منجر به زایمان زود هنگام و کم بودن وزن نوزاد به هنگام زایمان شود. حتماً برای اطمینان از این موضوع به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید.

سیگار مضر برای جنین

سیگار و مشروبات الکلی را کنار بگذارید

حتماً می‌دانید که تنباکو و الکل در زمان بارداری برای رشد جنین بسیار مضر هستند. اما از همین حالا این دو مورد را کنار بگذارید چرا که می‌توانند احتمال بارداری را کمتر کنند و به سقط جنین منجر شوند.

کمتر کافئین مصرف کنید

کافئین هم مانند الکل و سیگار می‌تواند منجر به کمتر شدن احتمال بارداری و بیشتر شدن احتمال سقط جنین منجر شود. اگر از همین حالا کافئین دریافتی خود را کمتر کنید مجبور نیستید در هفته اول بارداری با احساس نیاز شدید خود به کافئین بجنگید.

تغذیه دوران بارداری را رعایت کنید

برای کم کردن غذاهای بدون ارزش غذایی فرصت بهتری پیدا نخواهید کرد. تغذیه در دوران بارداری یعنی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین را هر روز در رژیم غذایی خود داشته باشید. داشتن یک برنامه غذایی مناسب قبل از بارداری می‌تواند احتمال ابتلای شما به دیابت دوران بارداری را کاهش دهد.

وزن اضافی خود را کاهش دهید

اضافه وزن می‌تواند احتمال ابتلای شما به دیابت دوران بارداری  و فشار خون در طول بارداری را کاهش دهد. کم کردن وزن به هنگام بارداری توصیه نمی‌شود پس بهتر است از همین حالا به فکر کم کردن وزن خود باشید.

برنامه ریزی برای بارداری

واکسن‌ها فراموش نشوند

حتماً با پزشک خود صحبت کنید و از واکسن‌هایی که باید بزنید از او بپرسید. برخی بیماری‌های می‌توانند به کودک شما صدمه برسانند.

در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید هشیار باشید

با پزشک خود در مورد داروها، جوشانده‌ها و حتی ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید صحبت کنید. برخی از آن‌ها شاید تأثیر بدی رو کودک شما بگذارند.

ورزش فراموش نشود

ورزش نه تنها به کم کردن وزن شما کمک می‌کند، بلکه شما را برای دوران حاملگی و زایمان طبیعی نیز آماده می‌کند. اما بهتر است به محض اینکه مطمئن شدید باردار هستید، سراغ ورزش‌هایی بروید که برای زنان حامله طراحی شده‌اند.

 

امیدواریم که توانسته باشیم در این متن به برخی سؤال‌های شما در مورد تلاش برای باردار شدن، علائم بارداری و مقدمات لازم برای حاملگی پاسخ داده باشیم. در آینده و به صورت قدم به قدم همراه شما خواهیم بود تا راهنمای جامعی از اقدام برای بارداری تا زایمان برای شما فراهم آوریم. با اینفوسلامت همراه باشید.


يکشنبه 25 4 1396 15:7
(0) نظر
برچسب ها :بارداری-متخصص زنان-اینفوسلامت
کرم ضد آفتاب مناسب


کرم ضد آفتاب خود را آگاهانه انتخاب کنید!

مهمتریننکته برای در امان ماندن از نور مستقیم خورشید و اشعه‌های مضر UVA و UVB استفاده از کرم ضد آفتاب (Sunscreen) است. متاسفانه استفاده از کرم ضد آفتاب درایران زیاد جدی گرفته نمی‌شود. به همین منظور باید به این موضوع اشاره کنیم که در اثر استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب اشعه‌ی UVA باعث پیری زود هنگام پوست و ایجاد چین و چروک‌های بسیار می‌شود و اشعه‌ی UVB تاثیری مستقیم بر روی افزایش احتمال ابتلای افراد به سرطان پوست را دارد. با اینفوسلامت همراه شوید تا با خصوصیات یک کرم ضد آفتاب خوب آشنا شوید.

صرفا استفاده از هر کرم ضد آفتابی نمی‌تواند مانع نفوذ اشعه‌های مضر نور خورشید به پوست شما شود. برای محافظتکامل از پوست، نیاز است از کزم ضد آفتاب تایید شده و با درصد SPF بالا استفاده شود و انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب اهمیت پیدا می‌کند.

 

کرم ضد آفتاب

 

انواع کرم ضد آفتاب

انواع کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست سه دسته هستند:

 • کرم ضد آفتاب‌ فیزیکی: از موادی ساخته شده‌اند که سبب انعکاس و دفع نور تایید شده به سطح پوست می‌شوند. مهم‌ترین این مواد عبارتند از: اکسید روی، تیتانیوم دی اکسید و …
 • کرم ضد آفتاب‌ شیمیایی: حاوی یک یا چند ماده شیمیایی هستند که اشعه‌ی تابشی از نور خورشید به سطح پوست را جذب کرده و از حساسیت پوست جلوگیری می‌کنند.
 • کرم ضد آفتاب ترکیبی: از مواد فیزیکی و شیمیایی با هم استفاده می‌شود و لذا قدرت آن بیشتر و از لحاظ ظاهری مورد قبول هستند.

اس پی اف SPF چیست؟

اس پی اف SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor به معنی عامل حفاظت پوست است. SPF میزان محافظتی است که ضد آفتاب خوب در برابر اشعه‌ی UVB ارائه می‌دهد. میزان SPF در ضد آفتاب‌هایمختلف بین 10 تا 60 متفاوت است. اگر کرم ضد آفتاب به صورت صحیح استفاده شده باشد، کرمی با SPF بالای 30 می‌تواند تقریبا پوست شما را در برابر خورشید محافظت کند. با توجه به اینکه کرم های ضد آفتاب به صورت صحیح استفاده نمی‌شوند و یا امکان دارد به دلیل تعرق از پوست شسته شوند، حتی بهترین ضد آفتاب ها هم نمی‌توانند کاملا جلوی اشعه‌های مضر خورشید را بگیرند اما با این حال استفاده از این محصولات کاملا ضروری و واجب است.

 

بهترین کرم ضد آفتاب

 

قدرت کرم ضد آفتاب خوب برای پوست

قدرت کرم های ضد آفتاب بر اساس SPF (عامل محافظت از خورشید) سنجیده می‌شود که عبارت است از نسبت تعداد دقایقی که طول می‌کشد تا پوست کِرم خورده پس از مواجه شدن با اشعه ماورا بنفش B قرمز شود، به تعداد دقایقی که پوست کِرم نخورده به قرمزی برسد. حداقل SPF توصیه شده 15 است که 93 درصد از اشعه ماورا بنفش B را مهار می‌کند.

 

خصوصیات کرم ضد آفتاب خوب

 • مقاومت در برابر شستشو با آب یا عرق
 • میزان SPF بالا و مناسب
 • حساسیت زایی کم
 • طیف و میدان عمل وسیع به طوری که طیف‌های مختلف اشعه ماورابنفش را جذب کند.

زمان استفاده از کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب باید 15 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پشت دست‌ها و سایر نواحی بدن که پوشش ندارند، مالیده شود. اثر آن‌ها بعد از 2 ساعت کم می‌شود و برای مدت بیشتری که در معرض آفتاب هستید، باید مجددا از آن استفاده کنید.

در روزهای ابری قسمتی از اشعه ماورابنفش به سطح زمین می‌رسد. پس در روزهای ابری نیز باید از ضد آفتاب ها استفاده کرد. حتی در داخل منزل هم اشعه آفتاب از شیشه‌های معمولی می‌گذرد، بنابراین استفاده کرم ضد آفتاب در منزل در طول روز نیز توصیه می‌شود.

 

عوارض کرم ضد آفتاب 

الف) حساسیت پوست به صورت پیدایش قرمزی، خارش، سوزش که گاهی در تماس با نور آفتاب بدتر می‌شود.

ب) تحریک و آلرژی چشمی که ناشی از آلوده شدن چشم هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب و یا به دلیل شست و شوی صورت رخ می‌دهد.

 

کرم ضد آفتاب خوب

 

آیا برند و مارک کرم ضد آفتاب اهمیت دارد؟

استفاده‌ی صحیح از محصول، از برند و مارک آن بسیار مهم‌تر است. سعی کنید در انتخاب کرم ضد آفتاب خوب دقت کنید. ضد آفتاب‌های ضد آب تهیه کنید، در صورتی که میزان SPF ضد آفتابی که تهیه می‌کنید کمتر از 30 باشد، پوست شما به صورت کامل محافظت نمی‌شود. حتما به تاریخ انقضای کرم هایی که می‌خرید توجه کنید. همچنین ضد آفتابی تهیه کنید که دوستش داشته باشید. در غیر این صورت به صورت مداوم از آن استفاده نخواهید کرد.

 

نکات مهم دیگر 

 • در مصرف کرم ضد آفتاب صرفه‌جویی نکنید. 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه مقدار دلخواهی کرم ضد آفتاب روی پوست خود استفاده کنید.
 • از کرم ضد آفتاب در تمامی قسمت‌های پوست خود که در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرند، استفاده کنید. پوست صورت، گوش‌ها، پشت گردن، دست‌ها و حتی روی لب را فراموش نکنید. اگر موهای شما کم پشت است و یا وسط سرتان کچل شده، کلاه بگذارید وگرنه از استفاده‌ی کرم ضد آفتاب روی این قسمت‌ها نیز صرف نظر نکنید.
 • به یاد داشته باشید شن و ماسه، آب و برف نور خورشید را بازتاب کرده و قدرت اشعه‌های آن را چند برابر می‌کنند. حتی در روزهای برفی هم از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اشعه‌ی UV حتی از درون ابرها هم نفوذ می‌کند و به سمت زمین می‌تابد. استفاده از کرم های ضد آفتاب، حتی در روزهای ابری هم واجب است.


منبع: اینفوسلامت


شنبه 24 4 1396 15:22
(0) نظر
برچسب ها :کرم ضد آفتاب-اینفوسلامت
راهنمای جامع سرطان سینه

با علائم، علت و جدید ترین راه های درمان سرطان سینه آشنا شوید!

سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که ابتلا به آن در میان زنان بسیار افزایش یافته است. طبق گزارش انجمن سرطان سینه آمریکا از هر 8 زن یک مبتلا به سرطان سینه شناخته می شود. جالب است بدانید که بیش از 85 درصد سرطان سینه در افرادی است که هیچ گونه سابقه خانوادگی از این بیماری ندارند.

بسیاریاز علائم سرطان سینه می‌توانند عللی متفاوت داشته باشند و تنها دکتر می‌توانند نظر درست و دقیقی در این مورد بدهد. با این حال لازم است که با دیدن برخی علائم به متخصص زنان مراجعهکرده و منشا آن ها را جست و جو کنید. به بهانه این موضوع، اینفوسلامت قصد دارد شما را با علایم سرطان سینه آشنا کند و از شما تقاضا داریم در صورت مشاهده‌ی این نشانه های سرطان سینه، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سرطان سینه


علائم سرطان سینه

 • مشاهده‌ی توده‌ ای ناشناس در سینه و یا زیربغل
 • ضخیم شدن پوست سینه و مشاهده‌ی بافت و توده‌های ناشناس در خون پریود
 • تغییر در اندازه، حالت و یا فاصله‌ی بین سینه‌ها
 • بیرون آمدن مایعی شفاف و یا خونی از سینه‌ها
 • تغییر حالت پوست سینه (پوست سینه امکان دارد چروک، زبر و فلس مانند و متورم به نظر برسد)
 • سرخ شدن پوست و یا نوک سینه
 • پدیدار شدن قسمتی از سینه که با قسمت‌های دیگر همخوانی ندارد
 • پدیدار شدن برآمدگی زیرپوستی که شبیه تیله است

پزشکهر یک از این علائم سرطان سینه در زنان را که جدی به نظر برسند، چک خواهد کرد و با ارائه‌ی تست های متنوع می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را بررسی کند. امکان دارد جواب تست‌ها منفی باشد و نشان دهد مشکلی نیست اما درصورتی که دکتر شما، حدسی مبنی بر ابتلا به سرطان زد، حتما دستورات وی را دنبال کرده و سریعا برای درمان سرطان سینه اقدام کنید.


سرطان سینه

 

درجه بندی تومورهای سرطان سینه

دلایل درجه ‌بندی تومورهای سرطان سینه متعدد هستند. این درجه‌بندی به روند درمان بیمار کمک می‌کند و بسیار کارآمد است.

یکیاز راه‌های مقابله با سرطان سینه و سرطان سینه مهاجم، جراحی و برداشتن تومور است. بعد از جراحی و برداشته شدن تومور، دکتر آن را آزمایش کرده و درجه‌بندی می‌کند. درجه‌بندی تومورهای سرطان سینه به میزان شباهت سلول‌های سرطانی به سلول‌های طبیعی بدن بستگی دارد. دکتر برای مشاهده، بررسی و تشخیصمیزان شباهت، سلول‌های سرطانی را کاملاً زیر میکروسکوپ بررسی و آزمایش می‌کند. سلول‌های سرطانی درجه پایین تقریباً شبیه سلول‌های طبیعی سینه هستند. این میزان شباهت هرچه کمتر باشد، درجه‌ی تومور بالاتر رفته و نشان می‌دهد سرطان سینه بدخیم و تهاجمی‌تر است.

علت سرطان سینه چیست؟

علت دقیق مشخص نشده است، اما بعضی از عوامل خطر آن را بیشتر می کنند که برخی از این ها قابل پیشگیری هستند.

 •  سن

خطر ابتلا به سرطان سینه با سن افزایش می یابد. در 20 سالگی، احتمال ایجاد سرطان پستان در دهه آینده 0.6 درصد است. در سن 70 سالگی، این رقم به 3.84 درصد می رسد.

 • ژنتیک

اگر یکی از خویشاوندان نزدیک شما دارد یا داشته است، خطر  سرطان سینه بالاتر است.زنانی که ژن BRCA1 و BRCA2 را حمل می کنند خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان تخمدان و یا هر دو را بیشتر دارند. این ژن ها می توانند به ارث برده شوند. TP53 ژن دیگری است که با خطر سرطان سینه بیشتر مرتبط است.

 • سابقه سرطان سینه

زنانی که قبلا مبتلا به سرطان سینه بوده اند احتمال بیشتری وجود دارد که آن ها دوباره آن را داشته باشند، در مقایسه با کسانی که سابقهبیماری ندارند.

داشتن برخی از انواع تومورهای خوشخیم یا غدد سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نمونه هایی از آن عبارتند از هیپرپلازی داکتال آتیپیک یا کارسینوم لوبولار در محل.

 • بافت پستان متراکم

سرطان پستان احتمالا در بافت پستان متراکم بالاتر است.

 • ترشح استروژن بالا و شیردهی

در معرض استروژن بالا قرار گرفتن و به مدت طولانی به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

این می تواند به دلیل پریود های زود هنگام یا وارد شدن به دوره یائسگی دیر از زمان مشخصش باشد. بین این زمان ها، سطوح استروژن بالاتراست.

شیردهی به خصوص برای بیش از 1 سال، به نظر می رسد که احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد، احتمالا به دلیل اینکه بارداری و شیردهی پس از آن باعث کاهش استروژن می شود

 •  وزن بدن

 اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. مصرف شکر بالا نیز ممکن است یک عامل باشد.

 •  مصرف الکل

به نظر می رسد میزان مصرف الکل بالا می تواند نقش مهمی ایفا می کند. مطالعات نشان داده است که زنان که بیش از 3 نوشیدنی در روز مصرف میکنند 1.5 برابر بیشتر در خطر سرطان سینه هستند

 •  قرار گرفتن در معرض تابش

قرار گرفتن در معرض پرتو برای سرطانی که سرطان سنه نیست، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

 • درمان هورمونی

استفاده از داروهای جایگزین هورمونی (HRT) و قرصهای ضد بارداری با سرطان سینه ارتباط دارد که به دلیل افزایش سطح استروژن است.

علت سرطان سینه


جدید ترین یافته ها در مورد علت سرطان سینه

تاثیر آلودگی هوا در سرطان سینه 

به گزارش اینفوسلامت و به نقل از HealthDay News،بانوانی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، در معرض دچار شدن به تراکم بافتپستان قرار دارند. این عارضه با ریسک ابتلا به سرطان سینه در ارتباط است ومی‌تواند به سرطان سینه منجر شود.

20 درصد از بانوانی که به عارضه‌ی سینه های متراکم دچار هستند قبلاً در معرض هوای آلوده قرارگرفته‌اند و این آمار برای بانوانی که سینه های متراکم ندارند 12 درصد کمتر است.

در مورد اینکه آلودگی هوا چه ارتباطی با متراکم شدن بافت سینه‌ها و درنهایت بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان سینه دارد باید گفت که به نظر می‌آید برخی از مواد شیمیایی موجود در ذرات معلق در هوا، عملکرد طبیعی غدد درون ‌ریز را تحت شعاع قرار می‌دهند.

سیستم درون‌ریز شامل غددی می‌شود که وظیفه‌ی ترشح هورمون‌ها داخل بدن را بر عهده دارند. پس اختلال درعملکرد غدد درون‌ریز می‌تواند فعالیت استروژن و عوامل رشد را تغییر دهد و درنهایت باعث تکثیر بیشتر سلول‌های سینه شود. اگر چنین اتفاقی بیافتد، تراکم پستان ها بالا رفته و درنهایت این موضوع می‌تواند باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان سینه شود.

البته باید گفت که این مطالعه هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برد و برای یافتن ارتباط علیتی آن باید بیشترموردتحقیق قرار بگیرد. برای یافتن رابطه‌ی علت، نیاز به تحقیق‌های فراوان بیشتری است. اما همین تحقیقات می‌تواند دلیل و مدرک جدیدی برای اثبات نقش آلودگی هوا و ریسک ابتلا به سرطان سینه باشد.

سرطان سینه در زنان


تاثیر چراغ ها و روشنایی های شهر در شب برخطر سرطان سینه

مطالعات جدید رابطه ای میان نور محیط و شانس بالاتر در زنان جوان سیگاری را دریافتند که البته تحقیقات بیشتری نیاز است.

مدرسه پزشکی هارواد رابطه ای میان مناطقی که نور زیادی در شب دارند و افزایش شانس ابتلا به سرطان سینه در زنان جوانی که سیگار می کشند را یافته است.

در جامعه مدرن و صنعتی امروزی نور های مصنوعی تقریبا همه جا دیه می شود. نتایج ما نشان می دهد که این تابش نور گسترده در بیرون و زمان شب می تواند یک عامل خطر زای جدید برای سرطان سینه باشد.تحقیقات پیشین نشان میدادند که در معرض نور قرار گرفتن در شب می تواند ساعت بدن را مختل کند. در عوض می تواند میزان یک هورمون به نامملانین را کاهش دهد که ابن می تواند خطر افزایش سرطان سینه را افزایش دهد.

محققان از  تصاویر ماهواره ای شبانه و سوابق شب کاری استفاده کردند تا در یابند که هر زن در معرض چه میزان نور در شب قرار می گیرد.

این تحقیق برای اثبات تاثیرات ودلایل طراحی نشده بود. اگرچه تیم هاروارد دریافت که سرطان سینه  پیش از یائسگی در زنانی که سیگار می کشند و یا قبلا سیگاری بوده اند از14 درصد  به20 درصد در زمانی که بیشتر در معرض نور و چراغ ها درشب بوده اند رسیده است.

از این گذشته، هر چه میزان نور های محیط در هنگام شب افزایش یافت، احتمال سرطان سینه در گروهی که گفته شد نیز افزایش داشت.زنان مسن تر و زنانی که تاکنون سیگار نکشیده اند طبق این تحقیقات تحت تاثیر قرار نمی گیرند.

این مطالعه همچنین شواهدی را مبنی بر اینکه کار شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، را نشان داد.

اما با توجه به این که زنان کنترل خیلی کمی بر نور محیط که در هنگام شب در معرض آن قرار دارند، دارند. چه باید کرد؟یک متخصص سرطان سینه خاطر نشان کرد که هنوز برای اقدامی در مورد این تحقیق زود است.

زنانی که شب کار می کنند ممکن است درست غذا نخوردند یا ورزش نکنند که هر دوی این ها روی سرطان سینه تاثیرمی گذارند. همچنین یک تحقیق دریافت که خطر بالاتری در افرادی که سیگاری همهستند وجود دارد، که ما را به این باور می رساند که این زنان ممکن است زندگی سالمی به اندازه افرادی که شب را می خوابند ندارند.

نور چراغ و سرطان سینه


آزمایش های سرطان سینه

پزشکهمچنین آزمایش‌هایی روی گیرنده‌های استروژن و پروژسترون، هورمون‌های زنانه، انجام خواهد دارد. این آزمایش میزان تأثیر هورمون‌های زنانه روی سلول‌های سرطانی را مشخص می‌کند. مثبت بودن جواب آزمایش بیانگر این موضوع است که این هورمون‌ها باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. در این صورت روش‌های درمانی که این هورمون‌ها را سرکوب و مسدود خواهند کرد، پیش گرفته می‌شوند و این کار می‌تواند به درمان سرطان کمک شایان توجهی کند.

آزمایش و تست دیگری نیز روی بیماران مبتلا به سرطان سینه انجام می‌شود. هدف از این آزمایش پیدا کردن ژنی به نام HER2 (گیرنده‌ی عامل رشد اپیدرمی انسانی) است. اگر این ژن در بدن بیمار یافت شد، داروهایی مانند تراستوزوماب (trastuzumab) یا هرسپتین (Herceptin) نیز می‌توانند مفید باشند.

آزمایش‌های دیگر نیز برای این صورت می‌گیرند که پزشک متوجه شود آیا تومور به سایر قسمت‌های بدن رخنه کرده است یا خیر.


درمان سرطان سینه

جدید ترین درمان سرطان سینه

تحقیقاتزیادی در زمینه‌ی یافتن راه حل‌ها و درمان‌های جدیدی برای سرطان سینه انجام می‌شود که اینفوسلامت در این مطلب شما را با جزئیات آن ها آشنا می کند.

تنها بدن تعداد کمی از زنان مبتلا به تومورهای سه گانه‌ منفی به داروی تسنتریک (Tecentriq) واکنش نشان می‌دهد ولی این واکنش بسیار مؤثر است.

تحقیقاتجدید نشان می‌دهند زنان مبتلا به فرم به خصوصی از سرطان سینه‌ مهاجم که بهداروی جدید متمرکز بر سیستم ایمنی بدن پاسخ می‌دهند شانس زنده ماندن بیشتری پیدا می‌کنند.

در این تحقیق همه‌ بیماران به سرطان سینه‌ سه گانه منفی مبتلا بودند.

سرطانسینه‌ سه گانه منفی در گروه سرطان سینه‌ مهاجم قرار دارد که بیشتر در زنانجوان دیده می‌شود و متأسفانه درمان‌های اخیر برای بیماری‌های پیشرفته همچنان محدود است.  

با این حال انکولوژیست‌ها به این نکته تأکید کردند که هنوز بسیاری از زنانی که از داروی جدید تسنتریک (Tecentriq) استفاده کرده‌اند پاسخی به آن ندادند.

این نتایج حاصل از فاز اول آزمایش بودند که در نشست سالانه آکادمی تحقیقات سرطان آمریکا (AACR) مطرح شد.

این آزمایش شامل 112 بیمار درمان شده با داروی تسنتریک )که داروی ایمنی درمانی آنتی PD-L1  نیز گفته می‌شود( می‌باشد.

این داروها مکانیزم سلولی که باعث می‌شود سلول‌های سرطانی از سیستم ایمنی بدن فرار کنند را هدف قرار می‌دهد.

تنهابه 19 نفر از این 112 بیمار به عنوان اولین درمان داروی تسنتریک داده شد و93 نفر دیگر قبلاً حداقل دو درمان دیگر را تجربه کرده بودند.

به طور کلی میزان پاسخ به این دارو بسیار کم بود. فقط 11 نفر از 112 بیمار پاسخ نشان دادند.

به هر حال نتایج برای اقلیتی که به این دارو واکنش نشان دادند بسیار حائز اهمیت است.

نتایج تحقیق چگونه بود؟

مهم‌ترینیافته در واقع تفاوت کلی زنده ماندن در افرادی که به داروی تسنتریک پاسخ دادن و افرادی که واکنش ندادند می‌باشد. در واقع طبق ای تحقیق همه‌ی بیمارانی که به این دارو پاسخ داده بودند بعد از یکسال همچنان زنده بودند این در حالی است که تنها 38% از بیمارانی که به این دارو پاسخ نداده بودند بعد از یک سال زنده بودند.

یکیدیگر از یافته‌های قابل ‌توجه این است که بیمارانی که با داروی تسنتریک درمان شده بودند مدت طولانی تقریباً 21 ماه به این دارو واکنش نشان می‌دادند که بیشتر از مدت زمانی است که تا کنون نسبت به درمان‌های دیگر دیده شده بود.

عوارضجانبی این درمان نیز کم است. طبق گفته‌ی محققان تنها 11% از بیماران عوارضجانبی جدی داشتند و تنها 3% از زنان به خاطر عوارض جانبی مصرف این دارو راقطع کردند.

این مطالعات نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن در درمان سرطان سینه نقش بسیار مهمی دارد.

اخیراً داروی تسنتریک از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)برای درمان سرطان مثانه تائید شده است و این روش ایمنی درمانی می‌تواند بهعنوان روش درمانی برای سرطان سینه‌ مهاجم نیز به حساب بیاید.

از همه مهم‌تر مشخص می‌شود چه بیمارانی از این دارو نفع می‌برند و ممکن است شیمی درمانی به طور کامل از روند درمانی آن‌ها حذف شود.


عکس سرطان سینه

خطر پرتو درمانی سرطان سینه برای زنان سیگاری 

بیماران مبتلا به سرطان سینه که سیگار می‌کشند، در مقابل عوارض پرتودرمانی سرطان سینه آسیب‌پذیرتر هستند.

دکتر جولی شارپ، محقق اصلی این مطالعه، به‌تازگی در گزارشی از خبرگزاری مرکز تحقیقات سرطان انگلستان در این مورد گفته است:

تحقیقاتنشان می‌دهند که برای کم شدن خطر پرتودرمانی سرطان سینه ، باید به بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه هستند و سیگار می‌کشند کمک کرد که سیگار کشیدن را به حداقل رسانده و آن را ترک کنند. البته باید به خاطر داشت که تکنیک‌های پرتودرمانی های امروزی کاملاً بهبود یافته و اصلاح شده‌اند تا این اطمینان را به وجود بیاورند که هدف‌دار و مفید هستند. همچنین این تکنیک‌ها بارها مورد آزمایش قرارگرفته‌اند تا از خطر آن‌ها کاسته شود.

محققینقبل از دست یافتن به این نکته که پرتودرمانی سرطان سینه برای سیگاری‌ها خطرناک است، پرونده‌ی پزشکی 41 هزار نفر از بیماران را بررسی کردند. این اطلاعات بر پایه‌ی 75 مطالعه‌ی مختلف در زمینه‌ی پرتو درمانی سرطان سینه بوده‌اند.

درنهایتآن‌ها به این مهم دست یافتند که 5 درصد از تمام بیماران مبتلا به سرطان سینه بوده و سیگار نیز می‌کشیدند در بلند مدت دچار مشکلاتی نظیر حمله‌ی قلبی و سرطان ریه شده‌اند. این آمار در مورد افرادی با همین وضعیت که سیگارنمی‌کشیدند تنها 0.5 درصد می‌باشد.

دکتر کارولین تایلر (Carolyn Taylor) از دانشگاه آکسفورد و محقق اصلی این تحقیق می‌گوید:

متوقفکردن سیگار در زمان رادیو درمانی یا پرتودرمانی سرطان سینه اکثر خطر ابتلابه سرطان ریه و حمله‌ قلبی را از بین می‌برد. همچنین ترک عادت سیگار کشیدنفواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد.

منبع: اینفوسلامت


شنبه 24 4 1396 14:32
(0) نظر
برچسب ها :سرطان سینه-مریم میرزاخانی
فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!

با انواع فشار خون، علائم و راه های درمان آن آشنا شوید!

فشار خون از جمله بیماری هایی است که به دلیل نداشتن علائم خاص، قاتل خاموش نامیده می‌شود .

به گزارش اینفوسلامت بهنقل از سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا در جهان  7.5 میلیون نفر است که حدود 12.5 درصد از کل مرگ و میر در جهان را شامل می‌شود. فشار خون بالا جز بیماری هایی است که می‌تواند منجر به بیماریهای خطرناک دیگری مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی، بیمار های کلیوی حتی ایجاد عوارض در طی دوران بارداری شود.

 

فشار خون نرمال

زمانیکه قلب در حال پمپاژ خون به سمت شریان ها است، فشار خون بالا است. زمانی که قلب در حال استراحت می باشد نیز فشار خون پایین است.

فشار خون شما هر روز با روز دیگر، حتی هر لحظه با لحظه دیگر متفاوت است. اکثر پزشکان فشار خون نرمال را بیشتر از  90.60 mm/Hg و کمتر  از 140.90  mm/Hg می‌دانند. فشار خون نرمال 120.80 mm/Hg است.

فشار خون نرمال


فشار خون خود را اندازه بگیرید!

شما باید به صورت مرتب فشار خون خود را کنترل کرده و اکثرا این اتفاق باید توسط یک پزشک انجام بگیرد. اما خود شما نیز می توانید با خواندن این مطلب، فشار خون را محاسبه کرده و در صورت مشاهده ی مورد مشکوکی سراغ پزشک بروید.

فشار خون بالا می تواند برای افرادی که پوست تیره دارند مشکل جدی تری به حساب بیاید! در تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است، مشخص شد افراد با پوست تیره و سیاه پوستان بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون می شوند.

با این حال هر کسی می تواند به فشار خون مبتلا شود. پس از اندازه‌گیری فشار خون برای مشخص شدن غیرطبیعی بودن فشار خون باید این مواردرا بدانید:

 • اولین یا بالاترین عدد را عدد سیستولیک می نامند. همچنین دومین یا عدد پایینی را عدد دیاستولیک نام گذاری کرده اند.
 • فشار خون معمولی باید بدین گونه باشد؛ عدد سیستولیک باید کمتر از 120 mmHg و عدد دیاستولیک نیز باید کمتر از 80 mmHgباشد.
 • فشار خون تقریبا بالا را مقادیر 120 تا 139 mmHg در عدد سیستولیک و 80 تا 89 در عدد دیاستولیک در نظر می گیرند.
 • اما اگر عدد سیستولیک از 140 mmHg بیشتر و عدد دیاستولیک نیز از 90 mmHg بیشتر بود، فرد به بیماری فشار خون بالا مبتلا است.

اگر فشار خون شما عادی است، حداقل هر دو سال یکبار آن را چک کنید. اما اگر فشار خون شما از حالت معمول بیشتر بود، باید با پزشک مشورت کرده و برای کنترل کردن فشار خون خود، توصیه های پزشک را مو به مو رعایت کنید. در این صورت شاید نیاز به اندازه‌گیری فشار خون به صورت روزمره باشد.


فشار خون بالا

بهطور کلی اگر در فردی فشار خون خوانده شده حداقل دوبار بالای 140.90 باشد، آن فرد دارای فشار خون بالا است. فشار خون بالا معمولاً در افراد با سن بالا اتفاق می‌افتد، زمانی که خون به دیواره های رگ های خونی فشار وارد می‌کند.

مرحله 1: اگر شما تنها یک بار عدد بالا بخوانید، ممکن است واقعا فشار خون بالا نداشته باشید. چه چیزی تشخیص پرفشاری خون در هر مرحله را تعیین می کند؟ اگر عدد بالای فشار خون شما، در یک دوره زمانی باقیبماند.

مرحله 2: فشار خون بالا در مرحله 2 نشان دهنده یک وضعیت جدی تر است. اگر فشار خون شما یک عدد بالاتری از 160 یا بیشتر و یا یک عدد کمتر از 100 یا بیشتر را نشان می دهد، آن را فشار خون بالا مرحله 2 در نظر بگیرید. در این مرحله، پزشک شما یک یا چند دارو برای کنترل فشار خونبه شما توصیه می کند. اما شما نباید تنها به داروها برای درمان فشارخون اکتفا کنید. عادت های زندگی در مرحله دوم به همان اندازه در مراحل دیگر اهمیت دارند.
مرحله محدوده خطر: فشار خون بالای 180/110 میلی متر جیوه یک مشکل جدی را نشان می دهد. انجمن قلب آمریکا به این اندازه گیری های بالابه عنوان "بحران فشار خون بالا" اشاره می کند. فشار خون در این محدوده به درمان فوری نیاز دارد حتی اگر نشانه هایی همراه نداشته باشد.

 

علت فشار خون بالا

 

علل فشار خون بالا

اگرچه علت ایجاد فشار خون ناشناخته است اما واضح است که رفتارها و عوامل متعددی احتمال ایجاد فشار خون بالا را افزایش می‌دهند.

این عوامل عبارت‌اند از:

 • بی تحرکی
 • سیگار
 • اضافه وزن
 • داشتن رژیم غذایی دارای نمک فراوان
 • کلسترول خون بالا
 • سابقه خانوادگی فشار خون بالا
 • مصرف الکل بالا

در برخی افراد نیز علت فشار خون بالا باریک شدن شریان های کلیه یا شرایط هورمونی خاص می باشد.

 

 علائم و نشانه های فشار خون بالا

بیشترافراد داری فشار خون بالا هیچ نشانه ای ندارند و ممکن است فکر کنند حال آن‌ها بسیار خوب است. تقریباً یک سوم افراد دارای فشار خون بالا از بیماری خود مطلع نیستند، به همین دلیل است که شما باید معمولاً میزان فشار خون خودرا چک کنید، مخصوصاً زمانی که دارای علائم خطرناک احتمالی باشید.

 

درمان فشار خون بالا

 

درمان فشار خون بالا

مهمترین قدم برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون، تغییر سبک زندگی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • فعالیت روزانه منظم داشته باشید
 • سیگارکشیدن را ترک کنید. نیکوتین موجود در سیگار  می‌تواند موقتاً فشار خون را افزایش دهد و سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز بالا می‌برد.
 • نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید. پیشنهاد می‌شود که روزانه کمتر از 4 گرم نمک مصرف شود که معادل یک قاشق چای خوری است.
 • وزن خود را کاهش دهید. ورزش و تغذیه سالم به شما کمک می‌کند که وزن خود را کم کنید.
 • میزان الکل مصرفی خود را کاهش دهید .

البته تغییر سبک زندگی ممکن است کافی نباشد. برخی افراد ممکن است برای درمان به داروی کاهش فشار خون نیاز داشته باشند. اگرچه دارو ها معمولاً بسیار تأثیر گذار هستند اما در برخی افراد دارای عوارض جانبی نیز هستند.

معمولاًپزشکان با یک داروی دوز پایین برای یک بیمار شروع می‌کنند تا ببینند چگونهپیش می‌رود که اگر کارساز نبود، داروهای دیگری تجویز می‌شود یا ترکیبی از دارو ها استفاده می‌شود ، تا فشار خون کنترل شود.

 

درمان خانگی فشار خون بالا

 

درمان خانگی فشار خون بالا

برای درمان خانگی این بیماری راه حل های کوتاه مدتی وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خوردن میوه هایی مانند زالزالک ،خرمالوی نارس، انگور، فندق
 • جوشاندن عناب و نوشیدن آب گرفته شده از آن
 • نوشیدن آب گریپ فروت
 • استفاده از پرتقال و سیب درختی و زغال اخته

 

فشار خون پایین

بیشتر پزشکان معتقدند که اگر در فردی فشار خون خوانده شده، حداقل دوبار زیر 90.60 باشد، آن فرد دارای فشار خون پایین است.

 

فشار خون پایین

 

آیا فشار خون پایین مشکلی دارد؟

برایبرخی افراد فشار خون پایین نشانه ای از سلامتی است. این افراد معمولاً افرادی هستند که دارای اندام بسیار مناسب و دارای ضربان قلب پایین هستند. اما برای افراد دیگر فشار خون پایین یک مشکل محسوب می‌شود.

فشارخون پایین بهتر از فشار خون بالاست و افراد دارای فشار خون پایین معمولاً انتظار می‌رود بیشتر از افراد دارای فشار خون بالا عمر کنند.

اگرچه افرادی که علائم فشار خون پایین را مشاهده می‌کنند هم باید به دکتر مراجعه کنند.

 

علت فشار خون پایین

 

علت فشار خون پایین

معمولاً افرادی دچار فشار خون پایین می‌شوند که:

-در گرمای شدید هستند و بدن آن ها آب زیادی از دست داده است.

-باردار هستند.

-در حال مصرف انواع مختلفی از داروها هستند.

-مصرف الکل و مواد مخدر زیادی دارند.

- حساسیت آلرژیکی دارند.

-شدیداً بوسیله یک عفونت بیمار هستند.

-مشکلات قلبی خاصی دارند.

-متحمل درد شدید هستند.

 

علائم فشار خون پایین

 

علائم و نشانه های فشار خون پایین

 • تپش قلب شدید
 • سرگیجه
 • تاری دید
 • تنگی نفس
 • پوست رنگ پریده
 • سبکی سر
 • تشنگی شدید

درمان فشار خون پایین

اگریک دلیل اساسی برای فشار خون پایین شما وجود دارد و شما را دچار مشکلاتی می‌کند؛ ممکن است شما برای آن مشکل، تحت درمان قرار بگیرید. اما اگر برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند نیاز به درمان ندارید.

 

درمان فشار خون پایین

 

درمان خانگی فشار خون پایین

 • مصرف چای دارچین باعث افزایش فشار خون شما می‌شود.
 • نوشیدنی های حاوی کافئین به صورت موقت باعث افزایش فشار خون می‌شوند.
 • مصرف آب زیاد

همانگونه که گفته شد فشار خون از مهمترین عوامل در تعیین سلامتی است. لذا لازماست در صورت مشاهده هرگونه علائم از نابسامانی فشار خون به پزشک مراجعه و اقدامات لازم را برای درمان آن انجام دهید .

منبع: اینفوسلامت

شنبه 24 4 1396 12:42
(0) نظر
برچسب ها :فشار خون-اینفوسلامت
کاهش وزن بدون رژیم غذایی!

کاهش وزن بدون نیاز به رژیم لاغری !!

اگر به دنبال کاهش وزن بدون دردسر هستید این مطلب را از دست ندهید

بهترین رژیم لاغری چیست؟

اگر چاق هستید و رویای لاغری را در سر می پرورانید، امکان ندارد که تا کنون سراغ رژیم لاغری نرفته باشید. چگونه لاغر شویم سوالی است که در ذهن بسیاری از افراد دارای اضافه وزن مدام تکرار می شود. بسیاری سراغ رژیم لاغری سریع می روند و سعی دارند با فشرده و کم کردن کالری دریافتی در رژیم غذایی خود، با معجزه ای به نام لاغری سریع مواجه شوند. متاسفانه باید به شما بگوییم که این امر امکان پذیر نیست. رژیم لاغری به تنهایی نمی تواند انتظارات شما را برآورده کند و اگر هم بتواند عوارض جانبی به همراه خواهد داشت.

اگر شما رژیم های مد روز را امتحان کرده باشید، می دانید که در این راه تنها نبوده اید. بسیاری از مردم دنیا نیز هستند که در حال امتحان رژیم غذایی لاغری هستند. حال به خود شما بر می گردیم، آیا قادر بوده اید برای مدت طولانی ای بر این رژیم ها پایدار بمانید؟ فرض را بر این می گیریم که جواب شما بله است و وزن نیز کم کرده اید. اما آیا میزان وزنیکه کم کرده اید به محض بازگشت شما به برنامه غذایی سابقتان بازنگشته است؟

رژیم های ناپایدار کمکی به شما برای کاهش وزن بلند مدت نمی کنند و صرفا لاغر شدن به کمک چنین رژیم های غیراصولی موفقیت شما را تضمین نمی کند. پس چه چیزی کمک می کند؟

بهترین رژیم لاغری در واقع رژیم نگرفتن است!

اگر به شما بگوییم که تنها با رعایت کردن نکاتی مانند میل کردن غذاهای مورد علاقه (با رعایت برخی اصول)، ورزش های سبک و همچنین عادت کردن به برخی انتخاب های مربوط به سلامتی می توانید لاغر شوید و لاغر بمانید چه؟! در این مطلب تعدادی توصیه ساده در این زمینه برای شما خواهیم داشت.

رژیم لاغری

تنوع، کلید موفقیت است

همان گونه که یک اتومبیل نیاز به بنزین مناسب برای حرکت دارد، بدن نیز نیاز به برنامه غذایی سالم برای رشد مناسب دارد. این بدین معنی است که باید تعادل مناسبی میان پروتئین، کربوهیدرات، چربی و دیگر مواد مغذی برقرار باشد. مطمئن شوید که برنامه غذایی شما شامل کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، چربی های مفید مانند چربی امگا 3 از ماهی و چربی های آووکادو، مغزها ،زیتون و روغن زیتون است.

زمانی که شما یک رژیم لاغری مد روز و غیر اصولی را در پیش می گیرید در واقع مواد غذایی ضروری را از برنامه تان حذف می کنید و در حقیقت خود را در خطر بیمار شدن قرار می دهید. دریافت مقدار بسیار کمی از هر ماده مغذی ممکن است مشکل آنی ایجاد نکند اما اگر این کمبود به مدت طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است شما را با مشکلات سلامتی درگیر کند.

به چربی های مضر "نه" بگویید

برای لاغر شدن و لاغری شکم میزان چربی اشباع شده ی حیوانی دریافتی خود را به حداقل  برسانید و چربی های ترانس را از سیب زمینی سرخ کرده ،میان وعده ها و فست هایی که می خورید حذف کنید.

ورزش کنید

برای کاهش وزن و حفظ سلامت عمومی خود هفته ای حداقل 150 دقیقه ورزش کنید . این می تواند به بازه های زمانی کوتاه تر تقسیم شود.به عنوان مثال، شما می توانید روزانه سه تا  10 دقیقه ،5 روز در هفته سریع راه بروید تا به 150 دقیقه برسید.

رژین لاغری با میوه

آشپزخانه تان را پاک کنید!

غذاهای دارای قند، چربی و کالری بالا مانند چیپس، شیرینی ها، بستنی، شکلات  و امثال این ها که شما را به خوردن زیاد وسوسه می کنند، بیرون بریزید. سپس یخچال و کابینت هایتان را با میوه، سبزیجات، حبوبات، مغزها، دانه ها، چربی های مفید و لبنیات کم چرب یا بدون چربی پر کنید. این بهترین رژیم لاغری است.

رژیم لاغری

از وعده های کوچک بیشتر استفاده کنید

برای 5 الی 6 وعده غذایی روزانه برنامه ریزی کنید. وعده هارا بین هر 3 تا 4 ساعت جا بدهید .

از پنیر کم کالری و  غلات کامل برای میان وعده سر کار یا مدرسه استفاده کنید. غذاهایی را پیدا کنید که سالم هستند و در عین حال شما را سیر نگه می دارند.

از توت های مختلف به عنوان میان وعده استفاده کنید

توت های مختلف غنی از آنتی اکسیدان های سالم، کم کالری و چربی و دارای فیبر بالا هستند .

از "کالری های خالی" خودداری کنید

از نوشابه ها و آب میوه های حاوی شکر  استفاده نکنید.

کاهش وزن

وعده غذایی خود را کنترل کنید

وعده های غذایی در سال های اخیر بزرگ و بزرگ تر شده اند و رستوران های فست فود  تنها جایی نیستند که شما وعده های فوق العاده فریب دهنده را در آن ها پیدا می کنید. محققان دریافتند که از دهه 1970 تا 1990 ، میزان مصرف همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، بستنی، شیرینی و میان وعده های  نمکی، چه در خانه و چه در رستوران، افزایش یافته است.

یک وعده غذایی سالم به چه اندازه است؟

 • یک فنجان میوه نباید بزرگتر از اندازه مشت شما باشد.
 • 30گرم گوشت یا پنیر به اندازه سایز شست شما است.
 • 90گرم گوشت، ماهی یا مرغ به اندازه کف دست شماست.
 • 30تا 60 گرم آجیل به اندازه یک مشت شماست.

تعدادی ترفند ساده برای میزان کردن وعده ها شما عبارتند از:

 • وعده های غذایی تان را در بشقاب های سالاد سرو کنید نه بشقاب های بزرگ شام.
 • در فست فود ها درخواست وعده ی غذای کودک بدهید و هرگز  غذایی با سایز فوق العاده انتخاب نکنید.

رژیم لاغری

نتیجه گیری

امیدواریم که در نهایت و با خواندن تمام این مطلب منظور کلی ما را متوجه شده و این موضوع را دریابید که صرفا کم کردن کالری دریافتی در طول روز نمی تواند به کاهش وزن منجر شود. همان طور که در مطالب قبلی هم اشاره کرده ایم، رژیم های لاغری بسیار موفقی نیز وجود دارند که اتفاقا نتایج بسیار خوبی هم خواهند داشت. اما بعد از تمام شدن طول دوره ی رژیم چطور؟ جواب را در اختیارتان قرار دادیم.
به جای غیر سالم زندگی کردن و آسیب رساندن به بدن و چاق شدن، بهتر است که از ابتدا عادات غذایی خود را تغییر دهید تا با این مشکلات مواجه نشوید.


چهارشنبه 21 4 1396 15:49
(0) نظر
برچسب ها :
متخصص زنان کیست و چرا باید سالانه به متخصص زنان مراجعه کرد؟

متخصص زنان کیست و چرا باید سالانه به متخصص زنان مراجعه کرد؟

با بیماری‌هایی که باید توسط متخصص زنان درمان شود آشنا شوید!

متخصص زنان کیست؟

زنان و زایمان شاخه‌ای از علم پزشکی است که به درمان زنان می‌پردازد و به پزشکان این شاخه متخصص زنان و زایمان گفته می‌شود. با اینفوسلامت همراه شوید.

متخصص زنان پزشکی است که مشکلات و بیماری‌های مربوط به زنان و دستگاه تناسلی (واژن) آن‌ها را درمان می‌کند. همچنین یک متخصص زنان در زمینه‌ی زایمان زنان (زایمان طبیعی، سزارین و ...)  نیز آموزش دیده است.

چرا باید به متخصص زنان مراجعه کرد؟

متخصص زنان پزشکی است که در زمینه‌ی سلامت زنان، به خصوص دستگاه تناسلی آن‌ها و واژن تخصص دارد. اینفوسلامت توصیه می‌کند اولین معاینه نوجوانان توسط متخصص زنان در سن 13 تا 15 سالگی انجام شود.

این متخصصین در زمینه‌ی بارداری و زایمان زنان (زایمان طبیعی، سزارین و ...) نیز آموزش دیده‌اند اما به طور کلی در زمینه‌های مختلف از پریود و باروری تا بیماری‌های مقاربتی از جمله تبخال تناسلی و زگیل تناسلی و اختلالات هورمونی همگی به آن‌ها مربوط می‌شود.

متخصص زنان و دستگاه تناسلی زنان


بیماری‌هایی که توسط متخصص زنان درمان می‌شود

 • بیماری‌های خوش خیم دستگاه تناسلی ( کیست تخمدان، زخم واژن و دیگر تغییرات غیر سرطانی)
 • خونریزی غیر طبیعی رحم
 • سرطان دستگاه تناسلی و سرطان سینه‌ و تومورهای مربوط به بارداری
 • ناهنجاری‌های مادرزادی دستگاه تناسلی زنان (بیماری‌هایی که زنان با آن به دنیا می‌آیند)
 • اختلالات سیتولوژی (اختلالات سلولی از جمله آن‌هایی که مربوط به سرطان‌ هستند)
 • حاملگی خارج از رحم (تخم باروری که به جای رحم در خارج از رحم و معمولاً در لوله‌ی فالوپ بین رحم و تخمدان کاشته می‌شود)

متخصص زنان و حاملگی خارج از رحم


 • مراقبت‌های اورژانسی (مانند خونریزی)
 • اندومتریوز (بیماری مزمنی که در آن بافتی مشابه پوشش داخلی رحم، آندومتر، در قسمت‌های مختلف بدن یافت می‌شود.)
 • فیبروئید رحمی یا فیبروم رحم (رشد غیر سرطانی لایه‌ی عضلانی دیواره‌ی رحم)
 • بیماری التهابی لگن
 • درد لگن از جمله درد آپاندیس و درد مزمن
 • مشکلات لگن با بافت‌های حمایت کننده از ارگان‌های لگنی (رباط‌ها، فاسیا و عضلات) مانند نقص در کف لگن.
 • شرایط سرطانی دستگاه تناسلی و سینه‌ها (هیپرپلازی آندومتر و دیسپلازی دهانه رحم)
 • عفونت‌های مقاربتی
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع

متخصصص زنان همچنین با بیماری‌هایی مانند دیابت، آسم و بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اختلالات شخصیتی نیز مقابله می‌کند.

متخصص زنان و دیابت


حوزه‌ی مراقبت‌های ویژه شامل آزمایش‌های سالانه مانند ماموگرافی، کولونوسکوپی، نظارت بر فشار خون، واکسن، رژیم غذایی (شامل کلسیم و فولیک اسید) و مراقبت از موارد زیر است:

 • آمنوره (فقدان یا قطع قاعدگی)
 • اختلالات خوش خیم سینه
 • بیماری قلبی و عروقی
 • دیابت، اختلالات تیروئیدی
 • اختلالات فیزیولوژی تولید مثل و هورمون‌ها (مانند عدم تخمک گذاری، گالاکتوره، هیرسوتیسم، آندروژن)
 • خشونت خانگی و تجاوز جنسی
 • تنظیم خانواده (پیشگیری از بارداری، عقیم سازی، پایان دادن به حاملگی)
 • مراقبت‌های زنان برای گروه سنی خاصی مانند کودکان، نوجوانان و سالمندان
 • مشاوره در مورد سبک زندگی (ترک سیگار، کاهش وزن و...)
 • یائسگی و دوره‌ی پیش یائسگی
 • مشکلات پریود
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • اختلالات عملکرد جنسی
 • ترشح واژن
 • درد ولوار و بیماری‌هایی مانند (زخم معده، ناراحتی پوستی و کیست)

دکتر زنان همچنین برای درمان مشکلات مربوط به بارداری نیز آموزش دیده است.

متخصص زنان و بارداری


متخصص زنان از چه روش‌هایی استفاده می‌کند؟

دکتر زنان باید مهارت و دانش خاصی در روش‌های تشخیص و جراحی داشته باشد. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم:

 • روش‌های تشخیصی مانند کولپوسکوپی (بررسی میکروسکوپی دهانه‌ی رحم) و نمونه‌ی آندومتر (گرفتن یک نمونه از پوشش داخلی رحم)
 • جراحی‌های کوچک (مانند عقیم سازی) و جراحی‌های بزرگ مانند میومکتومی برای درمان فیبروم رحمی)
 • هیستروسکوپی (با استفاده از یک آندوسکوپ برای دیدن رحم) به منظور تشخیص و جراحی
 • عملیات ناباروری
 • لاپاراسکوپی برای تشخیص یا جراحی
 • ارزیابی قبل از عمل و آماده سازی
 • مراقبت بعد از عمل (از جمله عوارض درمان مانند آمبولی ریه)
 • سونوگرافی برای تشخیص

چه زمانی باید به متخصص زنان مراجعه کرد؟

زنان باید هر سال برای معاینه توسط دکتر زنان اقدام کنند. این معاینات سالانه فرصت بسیار خوبی برای متخصصین زنان هست تا به بیماران در مورد حفظ سبک زندگی سالم و به حداقل رساندن خطرات بهداشتی آگاهی دهند. این معاینات سالانه باید شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه، ارزیابی و مشاوره
 • ایمن سازی بر اساس سن و عوامل خطرساز
 • آزمایش فیزیکی شامل اندازه گیری علائم حیاتی استاندارد، شاخص توده‌ی بدن، لمس غدد لنفاوی شکم و کشاله‌ی ران و ارزیابی سلامت کلی

اگر بیماری علائم یا نگرانی در مورد قسمت‌های داخلی یا خارجی دستگاه تناسلی خود داشته باشد پزشک معاینه‌ی لگنی را انجام می‌دهد. همچنین ممکن است معاینه‌ی سینه‌ها به منظور بررسی توده یا علائم انجام شود. این معاینه از سن 20 تا 39 سالگی هر یک تا سه سال و از 40 سالگی هر سال انجام می‌شود.

چهارشنبه 21 4 1396 15:46
(0) نظر
برچسب ها :متخصص زنان
X